Pro Humanum

Razem mimo różnic

Razem mimo różnic

Koncepcja projektu

Ten projekt powstał, żeby przybliżać ideę integracji. Zbyt często słyszymy, że „oni muszą się integrować”, ale rzadko kiedy idzie za tym wizja, jak ten proces ma przebiegać. Naszym celem jest przybliżenie kwestii związanych z uchodźstwem i integracją mieszkańcom Warszawy i okolic.

Działania projektowe

W ramach tego projektu, który trwać będzie od października 2021 do września 2023 r., zaplanowaliśmy cztery rodzaje działań:

1) Dialog społeczny nad polityką integracji – sześć spotkań sąsiedzkich w różnych dzielnicach Warszawy, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą zapoznać się bliżej z elementami procesu integracji, ale przede wszystkim przedstawiać własne pomysły na działania, które ten proces usprawnią. Mogą to być działania sąsiedzkie, podejmowane oddolnie, lub programy realizowane przez instytucje publiczne. Chcemy oddać głos mieszkańcom warszawskich dzielnic i poznać ich opinie i pomysły. Podsumowaniem tej części projektu będzie raport podsumowujący zgłoszone propozycje i zawierający rekomendacje dla samorządu warszawskiego.

2) Warsztaty edukacyjne – trudno jest rozmawiać, kiedy nie do końca wiemy o czym rozmawiamy. Dlatego w projekcie zaplanowaliśmy aż 50 spotkań z uczniami szkół podstawowych i średnich oraz 8 spotkań otwartych w różnych dzielnicach. Na potrzeby tych spotkań przygotujemy scenariusze warsztatów, a ich uczestnicy otrzymają dodatkowe materiały edukacyjne. Uzupełnieniem tej części projektu będzie narzędziownik dla tych, którzy sami chcieliby się zmierzyć z uczeniem o prawach człowieka.

3) Podcast – uzupełnieniem części edukacyjnej projektu będzie 6 kolejnych odcinków podcastu tworzonego przez partnera projektu, Fundację Inicjatywa Dom Otwarty, pod tytułem „To straszne słowo na u…”. Podcasty mają formę krótkich przekazów (do 20 minut), a każdemu odcinkowi towarzyszy scenariusz zajęć, który można wykorzystać do poprowadzenia lekcji lub warsztatów.

4) Klub Przyjaciół – to pomysł na integrację w praktyce. W ramach Klubu rodziny polskie i uchodźcze będą się spotykać, by robić coś razem. To może być wspólne gotowanie, wyjście do kina czy wieczór nad planszówkami. Ważne jest, żeby w tym wspólnym robieniu być razem, poznawać się i nawiązywać relacje.

Projekt „Razem mimo różnic”, prowadzony wspólnie przez Stowarzyszenie PRO HUMANUM i Fundację Inicjatywa Dom Otwarty, realizowany jest z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Początek projektu

02.01.2022
Początek projektu to zawsze czas intensywnych przygotowań. Spotykamy się, rozmawiamy o koncepcji edukacyjnej i planujemy poszczególne działania. Zaczęliśmy też nabór do Klubu Przyjaciół, który ruszy już niebawem!

Klub przyjaciół

01.07.2022
Klub Przyjaciół już działa! Za nami pierwsze spotkania. A reszta zespołu pracuje nad scenariuszami zajęć.

7 spotkań Klubu Przyjaciół

02.01.2023
W ubiegłym roku odbyliśmy 7 spotkań Klubu Przyjaciół. Opracowaliśmy także scenariusze warsztatów, które od listopada zeszłego roku prowadzimy dla uczniów warszawskich szkół. Łącznie odbyły się 4 takie spotkania. Scenariusze jeszcze dopracowujemy, reagując na głosy samych uczestników i korzystając z doświadczenia prowadzących.

Podsumowanie półrocza

01.07.2023
Dużo się u nas działo przez ostatnie pół roku. Przede wszystkim spotykaliśmy się z Wami w Waszych dzielnicach, żeby usłyszeć Wasz głos i Wasze pomysły związane z integracją. Od marca do czerwca odbyliśmy wszystkie zaplanowane spotkania sąsiedzkie, obecnie pracujemy nad raportem podsumowującym tę część projektu.

Skip to content