Tydzień Edukacji Globalnej 2016 #RazemDlaPokoju

W 2016 roku odbędzie się już 18 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone będzie w tym roku w dniach 14 – 20 listopada. Grupa Zagranica – jako organizacja koordynująca – zaprasza do włączenia się w obchody TEG, pod hasłem: „Razem Dla Pokoju”

Zachęcamy wszystkie organizacje, instytucje prywatne i publiczne w Polsce, którym bliska jest idea edukacji globalnej, do włączenia się w Tydzień Edukacji Globalnej, poprzez organizację różnego typu wydarzeń: spotkań dyskusyjnych, akcji społecznych, gier terenowych, warsztatów, wykładów, wystaw, happeningów, pokazów filmów i koncertów.

Dlaczego wybrano hasło „Razem dla Pokoju”?

Na wybór tego właśnie tematu znacząco wpłynęła globalna sytuacja z tego i ubiegłego roku. Przypomnijmy – 2015 rok, a szczególnie druga jego połowa to wydarzenia, o których teraz mówimy jako o europejskim kryzysie postaw obywatelskich wobec sytuacji uchodźców. Trwająca już prawie pięć lat wojna w Syrii, a także inne toczące się na świecie konflikty, zmusiły setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów i poszukiwania schronienia w innych krajach. Dlatego też edukacja na rzecz pokoju wydaje się tym działaniem, które właśnie w ramach TEG powinno zostać zrealizowane i które idealnie wpisuje się w cele i założenia edukacji globalnej. Zachęcamy, by instytucje realizujące działania w tamach TEG skupiły się nie tylko na sytuacji bieżącej związanej z przeciwdziałaniem konfliktom, ale jasno wskazać na przyczyny oraz budować takie działania edukacyjne, które w dłuższej perspektywie pomogą przeciwdziałać takim zjawiskom, jak ubóstwo, nierówności, dyskryminacja, nadmierne wykorzystywanie zasobów, czy konflikty zbrojne.

Jak można włączyć się w TEG?

Zorganizujcie pokaz filmu, grę miejską, spotkanie z gościem, wystawę, konkurs plastyczny, warsztaty… Możliwości jest wiele, wszystko zależy od Waszych pomysłów. Zachęcamy jednak, by głównym motywem wydarzenia było promowanie idei wspólnego działania na rzecz pokoju na świecie.

Proponujemy, by wydarzenia i informacje o nich były oznaczone hasłem #RazemDlaPokoju. Informując o swojej akcji na Facebooku, Twitterze, Instagramie i w innych mediach społecznościowych używajcie hasztagu: #RazemDlaPokoju. Dzięki temu łatwiej będzie zainteresowanym osobom trafić na Wasz przekaz, a nam promować Wasze działania.

Utworzyliśmy też specjalne wydarzenie „Razem Dla Pokoju – TEG 2016” na portalu Facebook (link: http://bit.ly/RazemDlaPokoju), gdzie możecie informować o planowanych w tamach TEG działaniach, wymieniać się informacjami, doświadczeniami oraz przesyłać zaproszenia dla osób z Waszej okolicy. Strona wydarzenia może być również miejscem, w którym pojawią się zdjęcia, filmiki, relacje, krótkie podsumowania tego, co udało się Wam zorganizować.

Nie zapominajcie o tegorocznym haśle: #RazemDlaPokoju. Opisując działania w portalach społecznościowych, zawierajcie go w opisach. W ten sposób możliwe będzie dotarcie do wszystkich relacji!

Nasze wsparcie promocyjne:

  • Udostępniamy plakaty do samodzielnego wydruku, które można ściągnąć ze strony internetowej teg.edu.pl.
  • Jeśli chcecie, żeby informacja o Waszym wydarzeniu znalazła się na stronie teg.edu.pl wyślij wiadomość o planowanych działaniach (co? gdzie? kiedy? prosimy o zredagowany opis na stronę) na adres: teg@zagranica.org.pl.
  • Informacje o poszczególnych akcjach będziemy również umieszczać w wydarzeniu „Razem dla Pokoju – TEG 2016” na portalu Facebook, do czego i Was zachęcamy.

pobierz plakat

Skip to content