Kadry

Zarząd Stowarzyszenia Pro Humanum

Prezeska:

dsc00123Beata Machul-Telus – doktor nauk społecznych; politolożka i edukatorka. Współautorka opracowania Krajowego Programu Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Związanej z Nimi Nietolerancji 2004-2009. Zawodowo związana z Komisją Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP, w której pracuje na stanowisku sekretarza komisji od 2005 roku. Jej zainteresowania badawcze dotyczą etniczności, wielokulturowości, ochrony praw człowieka oraz badań nad ludobójstwem. Autorka i redaktorka publikacji, m.in.: „Warszawa – miasto wielu kultur” (2010); „Rola komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP w kształtowaniu polskiej polityki narodowościowej w latach 1989-2007” (2019); serii Wydawnictwa Sejmowego „Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce” oraz „Krwawy cień genocydu” – interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem (tom 1-2). Laureatka Nagrody Nieobojętności przyznanej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka w 2021 r.

Wiceprezeska:

Jolanta Lange – dr nauk humanistycznych. Współautorka opracowania Krajowego Programu Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Związanej z Nimi Nietolerancji 2004-2009. Prowadzi zajęcia poświęcone tematyce uprzedzeń i stereotypów, wielokulturowości oraz przeciwdziałania dyskryminacji i zarządzania różnorodnością. Autorka i koordynatorka ponad 15 projektów badawczych i edukacyjnych z zakresu równego traktowania, przeciwdziałania dyskryminacji i ochrony praw człowieka. Propagatorka idei równego statusu kobiet i mężczyzn. Współautorka Poradnika Antydyskryminacyjnego dla funkcjonariuszy i funkcjonariuszek Policji oraz autorka licznych publikacji poświęconych problematyce równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne według autorskich scenariuszy, stosując własne narzędzia w edukacji oparte na pracy nad postawami i zachowaniami ludzi w kontekście różnych sytuacji społecznych.

Skarbnik:

tadeusz_olczakTadeusz Olczak – elektronik, politolog, trener, podróżnik. Specjalista z zakresu marketingu politycznego oraz public relations. Certyfikowany Pełnomocnik Funduszy Unijnych, konsultant biznesowy w zakresie zarządzania różnorodnością. Autor publikacji na temat mediów elektronicznych, ukończył kursy z zakresu zarządzania ze szczególnym uwzględnieniem tematyki e-urząd, e-samorząd. Organizator kampanii marketingowych i wyborczych. Koordynator wielu społecznych projektów.

 

 

Sekretarzyni:

zd1Małgorzata Sójka – politolożka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związana z 3 sektorem jako wolontariuszka, aktywistka, edukatorka, trenerka. Od 2015 roku związana ze Stowarzyszeniem Pro Humanum. Od 2017 roku współtworzy Centrum Wielokulturowe w Warszawie jako animatorka i edukatorka. Urodzona aktywistka, współtwórczyni Inicjatywy „Tak dla uchodźców”, zawsze gotowa walczyć o poszanowanie praw człowieka w takim wymiarze i formie, w jakim jest to konieczne, czasem na sali seminaryjnej, a czasem na ulicy.

 

 


Członkowie:

asia_brzezinskaJoanna Brzezińska – absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Łódzkiego. Nauczycielka wychowania fizycznego z wykształcenia, kierownik zarządzający siecią gabinetów stomatologicznych z zawodu, fotograf i podróżnik z zamiłowania. Doskonale pasuje do niej określenie “jestem kobietą pracującą – żadnej pracy się nie boję”. Pracowała w radiu i gazecie, była kierownikiem pubu, pilotką wycieczek zagranicznych, rezydentką w Tajlandii i na Florydzie, prowadziła kilka stacji paliw, przez lata pracowała także z dziećmi i młodzieżą.

 

 

 

Joanna Bulanda – psycholożka. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów oraz pracy indywidualnej z dziećmi i młodzieżą, chętnie angażuje się w projekty wielokulturowe. Interesuje się komunikacją interpersonalną oraz psychologią dziecięcą. Chętnie podejmuje nowe wyzwania i wciąż od nowa fascynuje się drugim człowiekiem.

 

 

 

Marek Chodnicki – prawnik, specjalista w dziedzinie prawa antydyskryminacyjnego

Andrzej Fic – prawnik, adwokat. Członek Komisji Rewizyjnej.

 

Zdzisław Janulewicz – romanista, iberysta – tłumacz z języka francuskiego, hiszpańskiego, angielskiego, włoskiego i rosyjskiego. Absolwent Wydziału Filologii Obcych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Handlu Zagranicznego w SGPiS. Specjalista w dziedzinie współpracy międzynarodowej i protokołu dyplomatycznego.

 

 

 

Marek Kownacki – dziennikarz

 

ummUrszula Markowska-Manista – dr nauk humanistycznych, pracownik naukowo-dydaktyczny i sekretarz Katedry UNESCO im. Janusza Korczaka, Interdyscyplinarnych Studiów nad Rozwojem i Dobrostanem Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Koordynatorka międzynarodowych i lokalnych projektów poświęconych społeczeństwu obywatelskiemu, edukacji globalnej i dialogowi międzykulturowemu w ramach współpracy Euroforum Platform East/West. Prowadzi zajęcia i badania w obszarze edukacji międzykulturowej, praw człowieka i edukacji. Zajmuje się edukacją i prawami dziecka w Afryce Środkowej. Członkini Polskiego Komitetu ds. Obchodów Międzynarodowego Roku Ludności Pochodzenia Afrykańskiego (2011) przy OI ONZ.

 

 

user_1470382_504c0d_hugeAleksandra Niedźwiedzka-Wardak – absolwentka pedagogiki (specjalność: psychopedagogika kreatywności i nauczanie etyki w szkole), pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Pedeutologii Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Koordynatorka projektów z zakresu edukacji globalnej dla różnych grup wiekowych i edukacji informatycznej seniorów. Prowadzi badania w obszarze edukacji informatycznej seniorów. Nauczycielka  i szkoleniowiec (zajęcia z etyki wg autorskiego programu dla klas 1-3 i 4-6 w W-wie, zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży oraz z zakresu treningu twórczości). Członkini Komisji Rewizyjnej.

 

 

Lech M. Nijakowski – absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.  Dr nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Stały Doradca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Członek Rady Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Autor oraz współautor ponad siedemdziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych. Obszary zainteresowań i badań: mniejszości narodowe i etniczne; animozje i konflikty narodowościowe; stereotypy i uprzedzenia etniczne; teorie agresji, przemocy i wojny; problematyka czystek etnicznych, ludobójstwa i masakr; współczesne teorie socjologiczne; ciało i transgresja, dewiacja i pornografia; polityka pamięci; filozofia społeczna.

Katarzyna Nowak – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adiunkt w Dziale Wydawnictw i Upowszechniania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, zastępca sekretarza Redakcji Biuletynu informacyjnego PRO MEMORIA. Aktywna działaczka antynazistowskiego Stowarzyszenia “Nigdy Więcej”. Autorka projektów edukacyjnych z zakresu wielokulturowości.

 

Zofia Suska – dziennikarka, chyba nie ma w Polsce drugiej takiej, która od ponad pół wieku tak intensywnie zwiedza świat. Najbardziej pociągają ją miejsca trudno dostępne, do których nie docierają turyści. Pływała z płaszczkami, podglądała gepardy i woły piżmowe, skakała na bungee do Zambezi. Była na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Ma na koncie cykl ponad 300 audycji telewizyjnych pt. Kartki z podroży do Azji Południowo-Wschodniej.

 

 

 

Agnieszka Wołk-Łaniewska – publicystka. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Katarzyna Zawadzka – przedsiębiorczyni

Elżbieta Motyka-Machul – prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletnia działaczka harcerska i społeczna. Autorka i organizatorka licznych akcji charytatywnych na rzecz dzieci wykluczonych społecznie. Ostatnio zorganizowała cykle Koncertów “O uśmiech dziecka” – w których dzieci ze Szkoły Muzycznej im. Chopina w Warszawie koncertowały zbierając fundusze na rzecz Warszawskiego Hospicjum Dla Dzieci.